‍ پیام اختصاصی دکتر شهبازی نیا ریاست محترم اسکودا به مراسم رونمایی و اکران نماهنگ برائت:

یکشنبه, 21 مهر 1398 12:00
(0 رای‌ها)
‍ پیام اختصاصی دکتر شهبازی نیا ریاست محترم اسکودا  به مراسم رونمایی و اکران نماهنگ برائت:
 
«بسم الله الرحمن الرحیم
 
بنا به قاعده، وكلا بايد به عنوان وجدان قانونمدار جامعه، مظهر اعتماد برای شهروندان باشند و در تعامل روزمره به جاي ترديد، آرامش و اطمينان در ذهن آنان پديد آورند.
نگاه جامعه به مقوله وكالت و شأني كه براي وكيل دادگستري قائل است، بی ترديد در سرنوشت اين نهاد و زندگی روزمره اعضای آن تاثير انكار ناپذير دارد. موكلان ما سرمايه ما هستند و نگاه و ذهنيت آنها نسبت به نهاد وکالت از هر جهت براي ما حائز اهميت است. وكالت بنا به ذات، شغلی شريف و پر طرفدار و در عین حال پر مخاطره است. از یک طرف به لحاظ كمك به تحقق عدالت و حاكميت قانون و لذتی كه از ستاندن حق يك ستمديده به كام انسان حق جو می نشاند، شرافت و جذابیت وصف ناپذيری دارد و از سوی دیگر وکیل دادگستری به اقتضاء ذات امر در هر دعوی در معرض قضاوت نادرست طرفی است که نتیجه مطلوب خود را از دادرسی حاصل نکرده است. به علاوه شرافت وکالت در پای فشردن بر حق و عدالت و قانون است و طبیعی است که این امر دشمنی زورمداران را بر انگیزاند.
همه می دانيم كه متاسفانه در نتيجه این عوامل درونی و بيرونی، وجهه وكالت و وكلا در جامعه لطمه جدی خورده است و به اعتقاد من، در دراز مدت این مهمترین چالش نهاد وکالت است. در کنار ضعف آموزش اخلاق حرفه ای و اقتضائات مسووليت حرفه ای، باور نادرست از وكالت و وكلا نزد مردم و حتی متوليان تبليغات و رسانه ها از عوامل مهم موثر در ایجاد وضع فعلی است. نهاد وکالت در مواجهه با این چالش تاکنون به حد کفایت نکوشیده و یا حداقل از برخی ابزار موثر استفاده نکرده است. در مقابل ذهنيت منفي كه در فيلم ها و سريال ها و رسانه ها ترويج می شود، نبايد به صرف مصاحبه و اظهار گله و شكايت از دست اندركاران رسانه اكتفا شود. معلوم نيست اصلاً مردم و افراد تاثيرگذار در حوزه رسانه و فعالان حوزه مذكور، چنين مصاحبه هايي را متوجه شوند و بخوانند. به نظر می رسد در اين باره نيز جامعه وكالت، امكانات گسترده ای دارد كه از آن استفاده نشده است. كافي است به تيتراژ آغازين يا پايانی بسياري از فيلم ها و سريال ها نگاه كنيم تا ببينيم چه تعداد از همكاران وكيل با نويسندگان فيلمنامه و كارگردانهای فيلم ها و سريال ها همكاری دارند. بايد از اين امكان بالقوه برای تاثيرگذاری مثبت استفاده شود. فعال شدن روابط عمومی كانون و حتی تامين هزينه مناسب براي كارهای مشترك فرهنگی، سينمايی و تلويزيونی با هنرمندان و دست اندركاران رسانه های مذكور، امری بسيار ضروری و در عين حال امكان پذير است. برای مثال در مقابل رویکرد تخریبی محصولات صدا و سیما به وکالت، آيا نمي توان تجربه همكاران در پرونده هاي كيفری و حقوقی را دستمايه توليد داستانها و فيلم ها و سريال ها قرارداد و با همكاري اصحاب رسانه، توليداتی را تشويق كرد كه جايگاه وكيل را آنچنان كه شايسته آن است، برای مردم به تصوير كشند؟ هنرمندانی كه ما می شناسيم اغلب فهيم و دلسوز جامعه اند و اگر قانع شوند كه اصلاح نگاه موجود نسبت به وكالت به نفع جامعه است، كوتاهی نخواهند كرد.
همکاران شریف و دلسوز و ارجمندم در هیات مدیره کانون آذربایجان غربی با تولید اثری فاخر که به وصف دل انگیز "برائت" موسوم شده، با درایت و روشن بینی گام محکمی در این راه برداشته اند که امیدوارم سرمشق همه دلسوزان وکالت و عدالت و حاکمیت قانون قرار گیرد و آغازی باشد بر تحول در عرصه روابط عمومی نهاد وکالت. اینجانب به سهم خود و از طرف همکارانم در کانونهای وکلا، از زحمات ریاست و اعضای محترم هیات مدیره کانون آذربایجان غربی و دست اندرکاران تولید این اثر قدردانی میکنم و تلاش ارزشمندشان را ارج می نهم.»
 
منبع: روابط عمومی کانون وکلای دادگستری آذربایجان غربی
 
روابط عمومی اتحاديه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران